Małgorzata:

'jeśli myślimy o tym samym Piłsudskim to to w zapisie będzie 2xs'
[więcej]

09

lis
2010

Fremont -- kolorowa dzielnica Seattle, cz. III.

kategoria: zapiski, link bezpośredni

Seattle, 01:46

na koniec naszej wizualnej opowieści o Fremont zapraszam na 4 najbardziej charakterystyczne elementy dzielnicy. pierwszym z nich jest Troll z Fremont, zwany również Trollem, lub Trollem spod Mostu. rzeźba powstała jako praca w konkursie ogłoszonym w 1990 roku w celu zagospodarowania rozległych przestrzeni pod mostem Aurora (fotki w poprzednim wpisie). do tej pory było to jedno wielkie składowisko śmieci, a w dniu dzisiejszym na cześć Trolla nazwano nawet dochodzącą do jego potężnej postaci ulicę! Troll zgniata rzeczywistej wielkości Volkswagena Garbusa na kalifornijskich blachach... więcej informacji na wiki.
Fremont -- kolorowa dzielnica Seattle

drugim ciekawym elementem jest pomnik Władimira Iljicza Uljanowa, czyli po prostu Włodzimierza Lenina, przywódcy rewolucji październikowej, pierwszego przywódca Rosji Radzieckiej, współzałożyciela i lidera partii bolszewickie i teoretyka ideologii komunizmu. przyznam, że byłem zdziwiony widząc ta ogromną pięciometrową statuę w takim miejscu. ciekawa jest jego (pomnika, choć Włodzimierza z pewnością również) historia: otóż pomnik powstał w 1988 roku i został umieszczony w ówczesnej Czechosłowacji, w mieście Poprad (obecnie Słowacja). po przemianach w 1989 Lenin skończył w rowie i pewnie tkwiłby tak sobie przez długie miesiące (czekając na poszukiwaczy metali kolorowych), gdyby przypadkiem nie znalazł go niejaki Lewis Carpenter, Amerykanin, uczący w Czechosłowacji języka angielskiego. pomnik udało się odkupić, profesjonalnie poprzecinać i dostarczyć do Seattle. dzisiaj jest Lenin bardzo reprezentatywną wizytówką Fremont. źródło i dodatkowe informacje również na wiki.
Fremont -- kolorowa dzielnica Seattle

idąc tropem pomników nie sposób pominąć tych najbliżej Fremont Bridge będących niejako wizytówką przy wjeździe do dzielnicy. pierwszą z nich jest 'Waiting For the Interurban' -- dzieło Richard Beyera, przedstawiające osoby czekające na miejski transport. nie wszyscy o tym wiedzą, ale artysta umieścił tam również psa, któremu 'nadał' twarz człowieka. twarz należy do lokalnego zbieracza metali (po naszemu złomiarza), którego Amerykańcy odważnie nazywają recyclerem. między dwoma mężczyznami wniknęła kłótnia, ale ostatnie słowo należało do artysty. rzeźba rzadko znajduje się w swojej naturalnej postaci -- ludzie bardzo lubią ją przebierać na wszystkie możliwe okazje, poniżej wersja przygotowana na czyjeś urodziny..
Fremont -- kolorowa dzielnica Seattle

Fremont -- kolorowa dzielnica Seattle

ostatnią rzeczą w mym przydługim opisie jest rzeźba najnowsza zatytułowana Late For the Interurban. pomnik ten jest podziękowaniem za twórczość lokalnemu artyście J.P. Patchesowi za jego trud w rozwoju programów telewizyjnych nadawanych kiedyś w amerykańskiej telewizji..
Fremont -- kolorowa dzielnica Seattle

Fremont -- kolorowa dzielnica Seattle