Tomasz Ankudowicz -- tomxx.net 3.0 fotoblog | podróże | trekearth | info | [home]
Chorwacja 2008.

Chorwacja dysponuje wszystkim, czym może pochwalić się dzisiejsza Europa Wschodnia. od porośniętych lasami wzgórz, przez malownicze wioski, idylliczne wyspy, otoczone murami średniowieczne grody, ruiny budowli Cesarstwa Rzymskiego, po fantastyczne morskie krajobrazy. położone na styku Wschodu i Zachodu państwo od poczatku swego istnienia uczyło się stawiać czoła trudnościom, a wytworzona na przestrzeni wieków odrebna kultura opiera się w równym stopniu na wpływach słowiańskich, łacińskich, weneckich czy habsburgskich. wojna ojczyźniana, w którą Chorwacja była uwikłana w latach 1991-95, doprowadziła do oderwania państwa z bloku krajów byłej Jugosławi, co zaowocowało ogłoszeniem niepodległości. dzisiejsza Chorwacja stara się o przyłączenie do krajów UE, a jej gospodarka bazuje przede wszystkim na turystyce. poznani przez nas Chorwaci są niezwykle otwartymi słowiańskimi duszami i, co ciekawe, bez najmniejszych problemów rozumieją język polski. jako Polacy wielokrotnie zetknęliśmy się tu zresztą z wyrazami sympatii..

krajobrazy Dalmacji (głównie Riviera Makarska) -- Adriatyk z jednej, a potężne pasmo górskie Biokovo z drugiej strony -- 35 zdjęć (pokaz slajdów/slideshow):


miasteczka Dalmacji (głównie Riviera Makarska) -- niewielkie, kamienne, urokliwe. rozgrzane słońcem, wypełnione palmami, pogrążone w leniwej atmosferze -- 40 zdjęć (pokaz slajdów/slideshow):


Dubrovnik -- jedno z najpiękniejszych (a co za tym idzie najczęściej odwiedzanych) miast południowej Europy. średniowieczna architektura, fort obronny, place, kościoły, pałace.. -- 50 zdjęć (pokaz slajdów/slideshow):


Park Narodowy Jezior Plitwickich -- park składa się z 16 krasowych jezior połączonych ze sobą licznymi wodospadami. warto odwiedzić, dokładny opis miejsca znajduje się tutaj.. -- 50 zdjęć (pokaz slajdów/slideshow):


Park Narodowy Krka -- w pobliżu miasta Sibenik założono w 1985 r. w środkowym i dolnym biegu rzeki Krka. na terenie parku rzeka tworzy wodospady (m.in. Rosky Slap, Skradinsky Buk) i kaskady. w przeciwieństwie do Jezior Plitwickich w Krka można się wykąpać -- 30 zdjęć (pokaz slajdów/slideshow):


Stara Podaca -- wioska na wzgórzach masywu Biokova, która została opuszczona przez mieszkańców w 1962 roku. spacer po pustych uliczkach, lokalny kościół, cmentarz, domki, kamienie, ruiny.. niesamowite miejsce! -- 40 zdjęć (pokaz slajdów/slideshow):


Detale -- czyli różne takie elementy, których oko zwykłego turysty nie dostrzega, a mi się nawinęły pod optykę. lepsze, gorsze, śmieszne, efektowne, czyli takie sobie śmietnisko.. -- 25 zdjęć (pokaz slajdów/slideshow):